Post

Lampy biurowe i ich wpływ na motywację i wydajność


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Lampy biurowe i ich wpływ na motywację i wydajnośćKażdego dnia około 20 milionów ludzi spędza w biurze kilka godzin swojego życia. Osoby, które pracują w biurze, nie zażywają zbyt wiele ruchu, siedząc przed komputerem przez większość dnia. Dlatego bardzo ważne jest, aby ich stanowiska pracy były dobrze wyposażone. Trzeba także pamiętać o wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które zagwarantują dobre funkcjonowanie po kilku godzinach spędzonych w tej samej pozycji. Jednym z najczęściej występujących problemów będzie oczywiście kłopot z kręgosłupem. Jest to związane ze złą postawą oraz brakiem odpowiedniej ilości ruchu. Poza ćwiczeniami trzeba także zwrócić uwagę na dobre oświetlenie Dobrze oświetlone stanowisko pracy może silnie wpływać na fizyczne i psychiczne samopoczucie osoby, która pracuje w biurze.

Spędzenie bardzo wielu godzin na czytaniu różnorakich dokumentów będzie w bardzo mocny sposób męczyło nasze oczy. Dlatego wiele osób, które pracują w biurze skarżą się na to, że mają bóle głowy. Bardzo często przyczyną może być właśnie to, że oświetlenie w takim biurze nie jest przygotowane w należyty sposób. Niestety złe oświetlenie może spowodować, że nasz wzrok będzie bardzo obciążony. Dlatego dobre oświetlenie biurowe jest tak bardzo ważne. Nie może ani oślepiać osoby, która tam pracuje, ani nie może być zbyt słabe, ponieważ także nie będzie w stanie dobrze spełniać swoich zadań. Oprócz mocy ważna jest także barwa, którą warto określić na odpowiednim poziomie. Nie może być to ani światło za zimne, białe ani zbyt ciepłe żółte. Warto tutaj odpowiednio wypośrodkować wartość Kelwinów. Istnieją pewne normy, które pokazują jak powinny być przygotowane lampy biurowe. Zakłada się, że natężenie powinno być około 750 luks przy czym oświetlenie ogólne powinno mieć do 500 luks a to dodatkowe około 200-300 luks.

lampy led

Trudno jest stworzyć jednoznaczną i w pełni poprawną definicję lamp ledowych. Mówiąc ogólnie jest to urządzenie elektroniczne będące półprzewodnikiem. Jego skład chemiczny sprawia, że w czasie przepływania przez niego prądu emitowane jest światło. Początek tej technologii przypada na lata 60 ubiegłego stulecia; pierwsza lampa ledowa w kolorze czerwonym powstała w roku 1962. Wówczas pierwszy raz udało się skonstruować lampę ledową emitującą światło widoczne dla ludzkiego oka.

Dzięki dalszym badaniom możliwe stało się tworzenie lamp emitujących światło w innych kolorach. Z biegiem lat do użytku wchodziły lampy emitujące światło zielone, żółte, fioletowe czy niebieskie. W późniejszym czasie zaczęto tworzyć również układy specjalne przygotowywane specjalnie z myślą o takich właśnie źródłach światła. Głównym zadaniem twórców takich technologii było jednak to, aby ilość wyprodukowanego światła była większa niż ilość energii zużywanej przez te lampy. Jednym z najważniejszych założeń technologii lamp LED jest uzyskanie światła w możliwie największym stopniu podobnego do tego emitowanego przez słońce. Naturalnym światłem dla ludzkiego oka jest światło białe; diody LED mogą je uzyskiwać na dwa podstawowe sposoby.

Można połączyć tu ze sobą światło czerwone, zielone i niebieskie, uzyskując w taki sposób światło białe. O wiele częściej jednak stosuje się światło niebieskie, które w połączeniu z określonymi związkami chemicznymi daje światło białe. Niestety, w taki sposób uzyskuje się także znacznie mniejszy strumień światła. Z tego też powodu niesamowicie ważną sprawą jest tutaj uzyskanie odpowiedniej równowagi pomiędzy światłem a związkami chemicznymi. Pomimo stałego rozwoju technologii taka równowaga w zadowalającym stopniu nie została jeszcze osiągnięta – niemniej jednak nowoczesne rozwiązania które wchodzą obecnie do użytku dają na to pewną nadzieję. Tradycyjne żarówki o mocy 100 W generują mniej więcej 17 lumenów na każdy Wat otrzymanej energii. Taki miernik efektywności danej żarówki jest zdecydowanie najlepszy i stosuje się go powszechnie.

Lampy halogenowe oferują pod tym względem wyższą efektywność, wynoszącą około 30 lumenów na każdy Wat energii. Szerokie spektrum światła wymusza przesunięcie w kierunku niebieskiego końca widma, co pozwala na uzyskanie światła, które będzie miało jednocześnie wysoką temperaturę barw. W tym przypadku kolor niebieski jest określany jako światło zimne, zaś czerwony – jako światło ciepłe. Najwyższą efektywność zapewniają lampy fluorescencyjne, które zwykle stosuje się w biurowcach czy obiektach przemysłowych – w tym przypadku wynosi ona nawet 80 lumenów na Wat energii.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Kontener podbiurkowy Wuteh KO-4 Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Lada recepcyjna Sove SV-92 Kup teraz