Post

O oświetleniu pomieszczeń biurowych


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Zdecydowana większość pracowników biurowych zaczyna wykonywanie swoich obowiązków we wczesnych godzinach rannych.

W godzinach tych, poza okresem jesienno-zimowym, do pomieszczeń dociera przez okna spora ilość światła dziennego. Często jednak w pomieszczeniach biurowych jest zbyt mało okien, zdarzają się nawet pomieszczenia całkowicie ich pozbawione. W takich pomieszczeniach światła naturalnego nie ma więc w ogóle albo jest go zbyt mało, aby pracownicy pracowali w komfortowych warunkach. Dlatego, aby zapewnić właściwe warunki do pracy konieczne jest montowanie oświetlenia. Jest ono wykorzystywane w wielu biurach nawet przez cały, ośmiogodzinny dzień pracy.

Nieodzownym elementem wyposażenia każdego pokoju biurowego jest biurko. W czasie godzin pracy wzrok pracownika skupiony jest głównie na jego blacie oraz na przedmiotach, które na nim się znajdują. Jednym z przedmiotów, które zastaniemy dzisiaj na biurku niemal każdego pracownika biurowego jest monitor. Ich gładka powierzchnia odbija światło. W efekcie na znajdujących się w jego sąsiedztwie przedmiotach powstają jaskrawe odbicia. Są one bardzo szkodliwe dla osób, które przebywają w pomieszczeniach biurowych.

oświetlenie podczas pracy na komputerze Dodatkowo na ekranach monitorów odbijają się zapalone oprawy oświetleniowe i kontrastujące barwą okna. Utrudnia to odczytywanie tekstu na monitorze, pracownicy mają także problemy z rozpoznaniem obrazów wyświetlających się na ekranie monitora. Łatwiej wtedy o popełnienie błędów, a wzrok szybciej się męczy. Większość prac biurowych, czyli pisanie i czytanie tekstów pracownicy wykonują nie tylko na ustawionych w pionie ekranach monitorów, ale także na poziomej powierzchni blatu biurka. Specjaliści od oświetlenia obie te sfery nazywają jedna wspólną nazwą: powierzchnią pracy wzrokowej. Prawidłowe oświetlenie tej powierzchni w przypadku pracowników biurowych powinno być dla każdego pracodawcy kwestią kluczową. W przypadku oświetlenia biurowego ważnymi, często pomijanymi powierzchniami są powierzchnie mebli, ściany i sufit.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz