Post

Tworzenie ergonomicznych stanowisk pracy dla dobrego samopoczucia i produktywności w biurze


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Tworzenie i projektowanie ergonomicznego miejsca pracy z ergonomicznymi stanowiskami pracy to nie tylko chwilowa moda. Oto dlaczego.

Na pewno znasz wielu oddanych pracowników, którzy zmagają się z takimi dolegliwościami jak zespół cieśni nadgarstka, nadwyrężenie pleców lub godzinami mrużą oczy przed ekranem komputera. Ile razy słyszałeś, jak współpracownicy lub znajomi jęczą w przerwie lub w towarzystwie, że się starzeją?

Co o tym myślisz?

Czy wiesz, jak duży wpływ na samopoczucie i wydajność pracy w biurze może mieć odpowiednie biurko, krzesło i oświetlenie?

Dowiedz się, skąd wzięła się ergonomia, aby zrozumieć nie tylko, jak tworzyć ergonomiczne stanowiska pracy, ale także dlaczego jest to ważne.


Zdjęcie: HON Empower Stoły z regulacją wysokości

Co to jest ergonomia?

Ergonomia to nauka o tym, jak pracownicy oddziałują na swoje otoczenie w pracy. Celem jest stworzenie środowiska, które spełnia potrzeby pracowników, zamiast dopasowywania pracowników do środowiska pracy.

Czy znasz tę sytuację?

Osoba pisze codziennie godzinami na klawiaturze i nadwyręża nadgarstek. Kto nie słyszał o zespole cieśni nadgarstka? Pracownik musi wziąć wolne, aby poddać się leczeniu lub nie może pracować tak wydajnie.

Klawiatury, krzesła i biurka są obecnie projektowane tak, aby wspierać prawidłową postawę, a nie sprawiać, że pracownicy będą mieli więcej problemów. Sprzęt jest zaprojektowany tak, aby pomóc ludziom dobrze wykonywać ich zadania i zmniejszyć ryzyko urazów.

Ergonomia, znana również jako czynnik ludzki, tworzy efektywność przy jednoczesnym minimalizowaniu problemów wynikających z wykonywania powtarzających się zadań. Dyscyplina ta jest odpowiednia zarówno dla stanowisk pracy umysłowej, jak i hal fabrycznych.

Jak powstała ergonomia

Włoski lekarz w późnych latach 1600 zauważył, że pracownicy kopalni metali cierpieli z powodu złego stanu zdrowia. Choroby układu oddechowego były powszechne, ale również ich ciała były dotknięte niewygodnymi pozycjami pracy.

Zmuszali oni swoje ciała do sprostania wymaganiom środowiska pracy i płacili za to cenę w postaci słabego zdrowia.

W 1857 r. polski biolog stworzył słowo ergonomia, które wywodzi się od greckich słów ergon (praca) i nomos (prawa naturalne).

Pod koniecXX wieku w południowej Kalifornii lokalne uniwersytety, takie jak UCLA, zaczęły dążyć do poprawy warunków pracy poprzez ergonomię. Od 1987 r. Labor Occupational Safety and Health Program UCLA "przeszkolił tysiące pracowników i kierowników w zakresie ergonomii biur".

Firma każdej wielkości może zaprojektować środowisko pracy w taki sposób, aby dostosować je do potrzeb swoich pracowników. Zobaczmy, jak to się robi, przyglądając się czemuś tak prostemu, jak krzesło biurowe.

Co Ergonomiczne stanowiska pracy ograniczają lub zapobiegają

Pod koniec XIX wieku rozwój kolei w Stanach Zjednoczonych umożliwił firmom dotarcie do klientów w całym kraju. Duży nacisk położono na administrację biurową w celu śledzenia zamówień.

Księgowi, sekretarki i inny personel pomocniczy potrzebowali czegoś, na czym mogliby usiąść. Drewniane krzesła biurowe były rozwiązaniem uniwersalnym. Koniec historii.

Krzesła były solidne i nie trzeba było się martwić, że się złamią lub rozpadną. Były całkowicie nieruchome. Jeśli musiałeś się schylić i wyjąć papier z szuflady biurka, twoje biodra i plecy musiały się obracać, ponieważ krzesło było zbudowane tak, aby pozostać w jednym miejscu.

Jeśli bolały Cię biodra lub dolna część pleców, brałeś środki przeciwzapalne, aby tymczasowo zmniejszyć ból.

Pojawiły się krzesła, które wyglądały bardziej fantazyjnie i miały kółka. Teraz można było podjechać do pobliskiej szafki z dokumentami lub do telefonu. W latach 70-tych XX wieku coraz więcej krzeseł zaprojektowano tak, aby wspierały ciało pracownika.

Krzesła biurowe były wygodniejsze, ale nadal nie rozwiązywały dwóch podstawowych problemów, z którymi boryka się współczesny pracownik biurowy:

  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (MSD)
  • Urazy związane z powtarzającym się przeciążeniem

To coś więcej niż tylko problemy z kręgosłupem. MSD wpływają na nerwy, więzadła, naczynia krwionośne i ścięgna, jak zauważono w opisie ergonomii na stronie internetowej OSHA.

Kiedy osoba wykonuje stale tę samą pracę przy biurku lub na krześle, które znajduje się na niewłaściwej wysokości i ma złą postawę, jest narażona na ryzyko wystąpienia urazów związanych z powtarzającym się napięciem. MSD prowadzą do częstych nieobecności w pracy.

Absencja pracowników stała się zjawiskiem powszechnym i zaczęto prowadzić poważne badania nad tym, w jaki sposób pracownicy oddziałują na miejsce pracy. Na tym właśnie skupia się ergonomia.

Gdy cofniemy się w czasie do początku XX wieku, znajdziemy wiele prac poświęconych ergonomii. Rozwój i wykorzystanie lotnictwa w kolejnych wojnach światowych sprawiły, że amerykańskie wojsko zaczęło zastanawiać się, jak sprawić, by członkowie załóg lepiej radzili sobie ze swoimi obowiązkami. Inżynierowie badali zależności między konstrukcją samolotu a ograniczeniami ludzkiego ciała.

A teraz wracamy do biura.

Oto dokąd doprowadziły nas te szeroko zakrojone badania - do wysokiej jakości rozwiązań, które są łatwo dostępne.


Zdjęcie: Ergonomiczne krzesła 9 to 5 Seating

Na co dzień pracujesz w biurze, ale czy potrafisz wymienić podstawowe elementy stanowiska pracy?

Jeśli nie, nie ma problemu. Jest on wymieniony poniżej.

Zasady ergonomicznych stanowisk pracy

Co składa się na stanowisko pracy?

  • Biurko lub blat roboczy
  • Krzesło
  • Monitor i klawiatura lub laptop
  • Mysz i podkładka pod mysz
  • Oświetlenie


Zdjęcie: Ramię do monitora Humanscale M10

Czy te dwie ostatnie pozycje są dla Ciebie zaskoczeniem? Nie powinny.

Dowiedz się dlaczego, czytając dalej.

Ustawiając ergonomiczne stanowisko pracy, należy zwrócić uwagę na zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniu, co jest kluczowym elementem strategii planowania przestrzeni z 2010 roku.

Zwróć również uwagę na rozmieszczenie akcesoriów i sprzętu na biurku, jak zauważono w szczegółowym opracowaniu na temat ergonomii stanowiska pracy przy komputerze, przygotowanym przez Uniwersytet Zachodniej Australii. Stawy człowieka nie powinny być obciążone podczas siedzenia i pracy.

Oto podsumowanie, w jaki sposób ergonomiczne stanowisko pracy utrzymuje człowieka w neutralnej pozycji:

Należy siedzieć tak, aby znajdować się na poziomie oczu z górną częścią ekranu komputera.

Kiedy nie piszesz na klawiaturze, używaj podkładki pod nadgarstki, aby zapewnić im neutralną pozycję. Podkładki pod nadgarstki nie są przeznaczone do używania podczas pisania.

Wyreguluj podłokietniki tak, aby łokcie znajdowały się blisko ciała i były zgięte pod kątem od 90 do 100 stopni.

Wyreguluj krzesło tak, aby stopy spoczywały wygodnie płasko na podłodze lub na podnóżku.

Bądź świadomy dobrej postawy. Artykuł i infografika z prowincji Alberta w Kanadzie zauważa, że uszy powinny znajdować się powyżej barków. Te z kolei powinny znajdować się nad biodrami. Taka pozycja zmniejsza obciążenie pleców. Dla dodatkowego wsparcia użyj poduszki lędźwiowej lub wałka pod dolną część pleców.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym przedmiotom.

Biurka

Oto wskazówka, jak wygodnie pracować przy biurku. Upewnij się, że wszystko znajduje się w zasięgu ręki, abyś nie musiał się niepotrzebnie obracać i przekręcać.

W jaki sposób biurko dopasowuje się do Twojego ciała, abyś mógł być bardziej produktywny i zmniejszyć ryzyko urazów? Biurka z regulacją wysokości są ergonomicznym rozwiązaniem stosowanym w wielu biurach.

Biurka wspomagające zdrowie mogą być używane w prywatnych biurach i zaspokajać potrzeby jednej osoby lub w grupie czterech lub więcej osób. Każda osoba może dopasować biurko do swoich preferencji, dzięki czemu może pracować przy zachowaniu jak najlepszej postawy ciała.

Jeśli zastanawiasz się, czego szukać w najlepszych ergonomicznych biurkach, rozważ następujące kwestie: upewnij się, że biurko cicho zmienia wysokość i jest łatwe do przestawienia.

Jak ciężkie przedmioty będą znajdować się na powierzchni biurka? Nie chcesz, aby sprzęt powodował niestabilność.

Biurka z regulacją wysokości dobrze pasują do kompaktowych pomieszczeń, gabinetów i biur otwartych.

Sprzęt ten nie tylko zapewnia miejsce do pracy. Biurka z regulacją wysokości sprzyjają zdrowiu w biurze. 12-miesięczne badania przeprowadzone przez Ichan School of Medicine w Mount Sinai wykazały, że biurka z regulacją wysokości są związane ze zwiększoną wydajnością, lepszą koncentracją i ogólną poprawą zdrowia.


Zdjęcie: HON Empower - blat roboczy z regulacją wysokości


Zdjęcie: Humanscale QuickStand

Estetyka biura jest ważna, a dzisiejsze biurka pasują do tradycyjnych przestrzeni biurowych i najnowszych planów.


Na zdjęciu: blat roboczy HON Empower z ekranem chroniącym prywatność

Biurko do prywatnego biura, takie jak Krug Adesso Height Adjustable Desk, ma starannie wykonany wygląd, podczas gdy biurko Hon 10500 Series Height Adjustable Desk jest minimalne i nadaje się do kompaktowych miejsc pracy i otwartych planów pomieszczeń.

Biurka to dobry sposób na poprawę ergonomii, ale teraz przyjrzyjmy się krzesłom.

Krzesła

Siedzenie przez dłuższy czas nie jest naturalną pozycją dla ciała. Dlatego ważne jest, aby się ruszać. Rozciągaj się co 20 minut do pół godziny i rób szybką przerwę na spacer co 90 minut do dwóch godzin.

Ruch daje Twoim mięśniom i ścięgnom szansę na zregenerowanie się.

Ułatw sobie siedzenie i spraw, by było ono mniej szkodliwe dla Twojego ciała, używając ergonomicznego krzesła, które wspiera naturalny ruch ciała.

Pomyśl o tym w ten sposób.

Nie siedzisz nieruchomo na krześle. Sięgasz po dokumenty, odwracasz się, aby popatrzeć lub posłuchać współpracownika, a także, mamy nadzieję, siedzisz z dobrą postawą podczas pisania ostatniego raportu.


Zdjęcie: Humanscale Freedom Krzesła z zagłówkami

Pamiętaj, że ergonomia ma na celu utrzymanie ciała w neutralnej pozycji, co oznacza niewielkie lub żadne obciążenie dla stawów i dolnej części pleców.

Jeśli szukasz najlepszego ergonomicznego krzesła, potrzebujesz takiego, które będzie miało wygodne nachylenie i dobre podparcie lędźwi. Upewnij się, że Twoje kolana są zgięte pod kątem około 90 stopni. Jeśli Twoje stopy nie dotykają podłogi, użyj podnóżka.

Wybór krzesła, które działa jest subiektywny, ponieważ żadne dwa ciała nie są takie same. Oceń materiał, trwałość i ogólny komfort. Upewnij się, że krzesło zapewnia wsparcie, abyś nie był pochylony lub nadmiernie pochylony do przodu.

Ergonomiczne akcesoria komputerowe

Postawa ciała ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie. Twoja głowa waży tyle, co 12-14-funtowa kula do kręgli, więc nie chcesz uczyć się do przodu, aby mrużyć oczy na ekranie komputera.

Im bardziej pochylasz głowę do przodu, tym bardziej nadwyrężasz mięśnie u podstawy szyi i wzdłuż barków.

Ekrany komputerowe powinny znajdować się na wysokości oczu, abyś nie musiał pochylać się do przodu, aby przeczytać tekst na ekranie. Akcesoria takie jak klawiatura i mysz powinny pozwalać na utrzymanie ramion w pozycji poziomej. Uważaj, aby nadgarstki nie były zgięte lub wyprostowane.

Oświetlenie biurowe również ma wpływ na pracę i postawę.


Zdjęcie: Systemy podstawek pod klawiaturę Humanscale


Zdjęcie: Humanscale Keyboard Tray Systems

Światło


Zdjęcie: Lampy wiszące Humanscale Vessel

Światło nie tylko pozwala widzieć, co się robi. Kontrolowanie odpowiedniej ilości światła wpadającego przez okna i lampy jest częścią ergonomicznego projektu biura.

Odpowiednia ilość światła w biurze podnosi morale Twoich pracowników. Naturalne światło to sprawdzony sposób na poprawę nastroju, który sprzyja również spokojnemu snu.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:

  • Ogólne
  • Miejscowe - ogólne
  • Lokalne, zwane również oświetleniem zadaniowym

Oświetlenie ogólne obejmuje duży obszar, np. lampy sufitowe, które pokrywają szeroki obszar.

Oświetlenie miejscowe-ogólne obejmuje lampy sufitowe, które mogą kierować światło do określonych obszarów.

Oświetlenie zadaniowe jest znacznie bardziej skoncentrowane i pozwala konkretnym użytkownikom regulować poziom światła. Lampy biurkowe są dobrym przykładem oświetlenia zadaniowego.

Dobre wskazówki dotyczące oświetlenia obejmują takie rozmieszczenie opraw oświetleniowych, aby nie powodowały oślepiania ekranów komputerowych, a jednocześnie zapewniały wystarczająco dużo skupionego światła, aby użytkownicy nie musieli mrużyć oczu.

Światło "poprawia nastrój i zwiększa atrakcyjność" miejsc pracy i miejsc publicznych, jak zauważa Międzynarodowe Stowarzyszenie Projektantów Oświetlenia (International Association of Lighting Designers).

Zastanów się teraz, jakie są różne elementy ergonomicznego miejsca pracy? Czy potrafisz zrozumieć, co ono ostatecznie zapewnia?


Zdjęcie: Humanscale Infinity Desktop Light

Ergonomiczne rozwiązanie dla stanowiska pracy

Wygodna pozycja siedząca i dobra postawa, możliwość wykonywania powtarzających się zadań przy niewielkim dyskomforcie i praca przy odpowiednim oświetleniu to elementy ergonomicznego stanowiska pracy i zdrowego środowiska pracy.

To, jak czujemy się fizycznie, wpływa również na nasze myślenie i emocje. Inwestycje w odpowiedni sprzęt to inwestycje w ludzi i ich zdrowie.

Spraw, aby był to wysiłek zespołowy. Jedna osoba w biurze nie musi decydować o tym, jak wprowadzać ulepszenia i zmiany. Pracownicy zazwyczaj chcą, aby ich głos został wysłuchany.

Skuteczny program ergonomii angażuje pracowników w ocenę miejsca pracy, opracowywanie rozwiązań i ich wdrażanie.

Oto efekt końcowy dobrze zaplanowanego biura.

Oczekuj zmniejszenia liczby nieobecności spowodowanych takimi dolegliwościami, jak zespół cieśni nadgarstka, bóle ramion i pleców. Pracownicy będą bardziej zaangażowani i czujni dzięki odpowiednim stanowiskom pracy i sprzyjającemu środowisku.

Daj swojemu zespołowi możliwość funkcjonowania na swoim optymalnym poziomie.


Zdjęcie: Friant System 2 Workstations


Zdjęcie: Humanscale Ergonomic Workspaces

Zdobądź potrzebną wiedzę specjalistyczną

Skorzystaj z pomocy 2010 Office Furniture w zakresie planowania przestrzeni i aranżacji biura, które spełnia potrzeby pracowników i działów. Zadzwoń lub prześlij swoje pytania.

Nasz zespół ma ponad 45 lat doświadczenia w obsłudze korporacji, uniwersytetów i małych firm w Los Angeles, Orange County i Inland Empire.

Czytaj także: Designing an Office Layout for Maximum ProductivityMain
Photo by: ODS / Office Design StudioResources
& Special Thanks to: OSHA, University of Western Australia, UCLA, MyHealth.Alberta.Ca, IALD, & Respective Product Manufacturers: ODS / Office Design Studio, 9 to 5 Seating, Friant, HON, and Humanscale


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz